Jak dobrać sterowniki po formatowaniu laptopa?

Bardzo często może zdarzyć się sytuacja, w której nasz laptop biznesowy jest przepełniony "po brzegi" plikami, które są zupełnie niepotrzebne

Bardzo często może zdarzyć się sytuacja, w której nasz laptop biznesowy jest przepełniony „po brzegi” plikami, które są zupełnie niepotrzebne. Przez to nasze urządzenie działa zdecydowanie mniej stabilnie, zacina się, zmniejsza się również jego wydajność. Trzeba w tej sytuacji odpowiednio reagować. Pojedyncze usuwanie plików może być skuteczne, jednak często okazuje się niezwykle czasochłonne. W tym przypadku z pewnością przydatne może okazać się sformatowanie komputera.

Dobór odpowiednich sterowników

Bardzo często może zdarzyć się sytuacja, w której nasz laptop biznesowy jest przepełniony "po brzegi" plikami, które są zupełnie niepotrzebneNależy pamiętać, że formatowanie komputera to dość skomplikowany proces, dlatego należy dobrze się zastanowić czy chcemy wykonywać go na własną rękę. W tym przypadku tracimy wszystkie dane, zarówno te ważne, jak i mało istotne, dlatego konieczne może okazać się wcześniejsze zrobienie kopii zapasowych. Jednak jeśli udało się nam przebrnąć przez proces ponownego instalowania systemu operacyjnego, musimy dobrać odpowiednie sterowniki. Aby lepiej zrozumieć ten proces, kluczowy może okazać się przykład urządzenia Dell Latitude 5511 (więcej tutaj). Posiada ono procesor Intel Core i5 10400H, zintegrowaną kartę graficzną Intel UHD Graphics, a także odpowiednią kartę sieciową i dźwiękową. To właśnie na tych podzespołach powinniśmy przede wszystkim się skupić, a także na sterownikach do chipsetu.

Najłatwiej zainstalować sterowniki z płyty, która dołączona jest często do laptopa i wrzucona do opakowania po nim. Jest to doskonałe rozwiązanie dla mało zaawansowanych użytkowników, gdyż w tym przypadku wystarczy włożyć płytę do napędu i zainstalować wszystko co jest niezbędne. Jednak nie zawsze mamy taką możliwość, zdarzają się sytuacje, w których musimy na własną rękę je pobierać. Najłatwiej jest to zrobić na stronie producenta. W tym celu wpisujemy w wyszukiwarkę dokładny model (w poprzednim przypadku byłby to Dell Latitude 5511) i dopisujemy słowo sterownik lub z ang. driver. Wówczas powinniśmy mieć dostęp do dużej bazy sterowników. Innym rozwiązaniem może być specjalny program, który sam wyszukuje sterowniki i za zgodą użytkownika, instaluje je.

Biznes zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com