Karta graficzna – jaką pełni funkcję?

Aby komputer mógł prawidłowo funkcjonować, konieczne jest działanie wszystkim komponentów

Aby komputer mógł prawidłowo funkcjonować, konieczne jest działanie wszystkim komponentów. Tylko w takim przypadku laptop jest w 100% funkcjonalny i spełnia swoje zadania. Bardzo ważnym elementem w każdym notebooku jest karta graficzna, bez której urządzenie byłoby właściwie bezużyteczne. Co to jest karta graficzna? Za co odpowiada w naszym laptopie? W jaki sposób wybrać tą najlepszą? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule, dlatego też serdecznie zapraszamy do lektury.

Czym jest karta graficzna?

Aby komputer mógł prawidłowo funkcjonować, konieczne jest działanie wszystkim komponentówFachowo definiując kartę graficzną, moglibyśmy stwierdzić, że jest to pewna karta rozszerzeń komputera, która to odpowiedzialna jest przede wszystkim za renderowanie grafiki i jej konwersje na sygnał, który jest w pełni zrozumiały dla naszego wyświetlacza. Brzmi skomplikowanie, prawda? Upraszczając, to właśnie dzięki niej możliwe jest wyświetlanie obrazu i animacji na ekranie. Od jej wydajności zależy płynność i jakość grafiki 3D, dlatego w sposób szczególny zwracają uwagę na nią gracze komputerowi. Jednakże dla przeciętnego użytkownika, który używa laptopa w biurze, jest to również bardzo ważny komponent. Gdyby nie on, wyświetlanie na ekranie obrazu byłoby niemożliwe, co oczywiście oznaczałoby, że laptop jest bezużyteczny. Przykładowo model HP EliteBook x360 1040 G7 posiada kartę graficzną Intel UHD Graphics (więcej: www.kuzniewski.pl), która doskonale sprawdzi się zarówno do podstawowych czynności, jak i tych najbardziej zaawansowanych.

Jak wybrać kartę graficzną?

Wyróżniamy najczęściej dwóch producentów kart graficznych: AMD i NVIDIA. Każdy z nich ma swoje oznaczenia. W przypadku AMD wygląda to następująco: Radeon- do podstawowych zastosowań, Radeon RX- dla gracza. W przypadku NVIDIA podział jest bardziej rozbudowany. GeForce to podstawowe modele, GeForce GT– średni segment, GeForce GTX- dla graczy, GeForce RTX- dla zaawansowanych graczy. Aby porównać ze sobą modele, wystarczy spojrzeć na liczby przy nazwie, im są one wyższe, tym karta jest bardziej wydajna.

Kawa zdjęcie utworzone przez cookie_studio - pl.freepik.com